Saç Bakımında Uygulamalar

Saç Bakımında Uygulamalar

Saç bakımında uygulamalar hakkında bilgi verelim. Yapılan yanlış uygulamalar ve saç dökülmesi problemi yaşayanlar için bilgiler derledik.

Saç Bakımında Uygulamalar

Saç Bakımında UygulamalarSaçları yanlış uygulamalar yapmak saçı zamanla yıpratmaktadır. Saça oldukça sıkı toka takmak ya da saçı uygunsuz tarak ile taramak saça zarar vermektedir. Saçlar yıkandıktan sonra ıslak iken sert bir havlu ile kurutmak saç tellerini yıpratır. Ayrıca saçı yüksek ısıda saç kurutma makinesi ile kurutmakta saça büyük zarar vermektedir. Saçı doğal bir şekilde kurutmak en doğru yöntemdir. Güzel görülmek için saçı sürekli boyatmak ve fön çekmekte saç köklerine zarar verir.

Saç Dökülmesi Problemi

İnsanların tamamının karşılaşabileceği bir problemdir. Saç dökülmesinin en başlı sebebi genetik olmasıdır. Bu yüzden saç dökülmesi problemi yaşayan anne ve babaların çocuklarında da saç dökülmesi olması oldukça normaldir. Sadece genetik olmayan saç dökülmesi çeşitli hormon bozukluklarında da ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde bayanlarda görülen hormon değişikliği ile saçlarda birtakım dökülmeler görülmesi normaldir.

Ayrıca menopoza giren kadınlar ile loğusa döneminde olan kadınlarda da vitamin değerleri düştüğü için saç dökülmesi yaşanması kaçınılmazdır. Üstelik bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlar ile kemoterapi ile radyoterapi gören hastalarda da saç dökülmelerine oldukça sık rastlanır. Alırı stres yapan bireylerde de saç dökülmesi yaşandığı gibi psikolojik olarak saç koparma hastalığı görülmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişi bunu kafasında büyüterek çözüm yolu olmayacağını düşünmektedir.

Saç dökülmesi bireylerde ortalama yüzün üzerinde dökülmeler yaşanıyor ise mutlaka bir hekime görülmesi gerekmektedir. Kısaca saç dökülmesi yaşayan kişiler hekime başvurarak mutlaka neden kaynaklandığını araştırması gerekmektedir. Eğer dökülme bir psikolojik ise mutlaka bir psikolojik destek almalıdır.

Hekime başvuran kişiye gerekli kan tahlilleri yaparak problemin çözüm yoluna gidilmelidir. Saç dökülmesi yaşayan kişiye çeşitli ilaçlar ve tavsiyelerde bulunaraktan dökülmeyi bir nebze azaltmak mümkün olmaktadır.